Jak przenieść kolekcję win?


Jeśli posiadasz w piwnicy kolekcję win i zamierzasz się wyprowadzić… No cóż, możesz napotkać na pewne trudności w transporcie wszystkiego w jednym kawałku. Butelki na wino, zwłaszcza jeśli mówimy o dużej kolekcji z próbkami pochodzącymi z dziesiątków lat, należą do kategorii „unikatowe przedmioty do przewożenia”.
Jest to zarówno coś do chwalenia się, ale także źródło ogromnych problemów, jeśli chodzi o przewóz mebli.

Ogólnie rzecz biorąc, mają Państwo do wyboru trzy opcje:

Przenieś kolekcję win na własną rękę. Jeśli Twoja kolekcja jest niewielka i można ją łatwo umieścić w samochodzie, nie musisz czytać dalej. Samodzielne przenoszenie tych cennych przedmiotów zapewni Ci odrobinę zadowolenia i łatwe do kontrolowania środowisko.
Wynajem lokalnych przewoźników. Teraz przychodzi do nas trudna część. Standardowe firmy przewożące meble mają specjalną część umowy określającą, czy mogą, czy nie mogą wziąć odpowiedzialności za przedmioty wartościowe. Jeśli Twoja kolekcja ma jakąś wartość, najprawdopodobniej odmówią jej przewiezienia.

Upewnij się pytając w firmie przeprowadzkowej czy zajmują się luksusowymi przedmiotami i czy mają jakieś doświadczenia z transportem wina.

Jeśli przyjmą pracę, zapytaj o ich metody pakowania.
Wynajmij specjalistę od relokacji wina. Tak, jest taki zawód. Są to osoby, które specjalizują się tylko w przenoszeniu wina. Jest to najdroższa opcja i jest to najlepszy wybór, jeśli jesteś właścicielem dużej i cennej kolekcji win, zwłaszcza jeśli przeprowadzasz się na duże odległości.

Odpowiedź na niektóre podstawowe pytania

Bez względu na to, którą metodę wybierzesz, jest kilka bardzo ważnych pytań, na które potrzebujesz odpowiedzi.

Jak duża jest Twoja kolekcja win?

To pytanie jest subiektywne. Jak już powiedzieliśmy, kolekcja win jest duża tylko wtedy, gdy nie zmieści się w Twoim samochodzie. Kiedy uświadomisz sobie, że możesz potrzebować innego auta, lepiej jest zatrudnić profesjonalistów.

Jak cenna jest Twoja kolekcja win?

Cenne kolekcje win wymagają większej staranności, a ostatecznie – lepiej wyposażonych, pojazdów z klimatyzowanym wnętrzem. To kolejny powód, aby zawołać profesjonalnego wykonawcę.

Jak długo trwa jazda?

Każdy kolekcjoner wina wie, że wino nie powinno być narażone na wahania temperatur. Im dłuższy jest czas jazdy, tym więcej ewentualnych zmian może zniszczyć wino. Niestety jest to coś, czego nie mogą państwo uniknąć. Tym bardziej, że mamy dobrze przystosowany samochód dostawczy.

Jaka jest prognoza pogody?

Skrajne, atmosferyczne lato i zima mogą powodować nieprzyjemne wahania temperatury. Tak więc, jeśli można kontrolować datę przeprowadzki, wybierz ją wiosną lub jesienią. Jeśli nie, należy inwestować w samochód z klimatyzacją.

Jak przenieść zbiory wina?

Oto podstawowe kroki, które należy podjąć, gdy trzeba przenieść swoją kolekcję win.

Należy ocenić kolekcję win. Zadzwoń do rzeczoznawcy, aby poznać dokładną wartość swojej kolekcji. Usługa ta jest kosztowna, ale jeśli skorzystasz z taxi bagażowego, zapewni to wysoką wartość całego inwentarza. Osoby pakujące będą ostrożne, a w razie wypadku otrzymają Państwo pełne odszkodowanie.
Sprawdź przepisy celne. Zróbcie ten krok tylko wtedy, gdy przeprowadzacie się do innego kraju, ponieważ niektórzy nie pozwalają, aby duże ilości wina przekraczały ich granice. Inne zezwalają na to za pewną opłatą. W każdym przypadku należy sprawdzić, czy będzie można przekroczyć granicę.
Zapakować wino. Istnieją specjalne kartonowe pudełka do przechowywania butelek do wina. Zapakuj butelki z jednej strony, aby korki były zawsze wilgotne.
Utrzymywać właściwą temperaturę. Temperatura w samochodzie powinna wynosić około 12 stopni Celsjusza. Zapewni to, że wino zachowa swój najlepszy smak.
Sprawdź swój inwentarz po przyjeździe. Nie zapomnij sprawdzić wszystkich przedmiotów codziennego użytku i stanu swojej kolekcji win, gdy znajdziesz się w miejscu docelowym. Wszelkie szkody lub straty powinny być zgłoszone firmie, abyś mógł otrzymać odszkodowanie.
Pozostawić wino aby odpoczęło. Ruch nie jest dobry dla wina, a przeprowadzka tylko pogorszy jego smak. Podawać wino co najmniej siedem dni odpoczynku po przyjeździe. Pominięcie tego drobiazgu może spowodować utratę smaku napoju alkoholowego.

Inne pomocne wskazówki


Nie czekaj aż do ostatniej chwili, aby zdecydować, czy możesz przenieść butelki samodzielnie lub trzeba korzystać z profesjonalnych przewoźników. Może być trudno znaleźć lokalną firmę, która zajmie się tą usługą, więc trzeba będzie poszukać A jeśli sprzedajesz swój dom w tym samym czasie, Twoja kolekcja może przypadkowo w nim pozostać.

Zawsze pytaj o ubezpieczenie i nie zapomnij wypełnić formularz inwentaryzacji z pełną szczegółową zawartością.

Istnieją firmy spedycyjne, które mogą transportować wino tylko dużymi samochodami, więc nie bądź zaskoczony, jeśli rozmowa sprawia, że jesteś zawiedziony.

Nie pakuj wina w styropian.

Bądź obecny, gdy wino jest odbierane przez profesjonalnych usługodawców. Należy się upewnić, że wszystkie elementy będą w stanie zmieścić się wewnątrz furgonetki. Możesz również pomóc w prawidłowym umieszczeniu.
Jak w przypadku każdego innego posunięcia, dobre przygotowanie jest kluczem do sukcesu. Upewnij się więc, że wszystko zaplanujesz z odpowiednim wyprzedzeniem, aby uniknąć kwaśnego wina, potłuczonego szkła i rozbitych marzeń.